неділя, 29 вересня 2024 р.

1845, 29 вересня - в селі Арсенівка на Кропивниччині народився Іван Карпович Тобілевич

  

Один з корифеїв українського театру, драматург. В історію він увійшов під псевдонімом Іван Карпенко-Карий, у якому поєдналися ім’я його батька та прізвище улюбленого героя із п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля» Гната Карого.

Інформаційні матеріали до Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру від Українського інституту національної пам’яті

 

Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї і роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, в’язні Сирецького концтабору, «саботажники», порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова.

Масовий розстріл євреїв у Бабиному Яру 29–30 вересня 1941 року став символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей.

29 вересня, Україна вшановує пам'ять жертв трагедії Бабиного Яру

 

Бабин Яр – жахливе місце, навіть проїжджаючи повз, стає якось моторошно. Тут некрополь для більше ніж 100 000 людей, серед яких були євреї, роми, українські націоналісти, радянські військовополонені, пацієнти київської психіатричної лікарні та інші національні чи соціальні групи, яких окупанти вважали ворогами або ж "просто зайвими".

Роками це місце було місцем регулярних розстрілів і захоронень, які проводили органи нацистської поліції безпеки та айнзатцгрупи СД.

четвер, 26 вересня 2024 р.

1893, 26 вересня – народився Микита Годованець, український поет-байкар, який залишив чималу спадщину своїм нащадкам

  

Перекладач Феофан Скляр писав: “Понад тисяча творів, що вийшли з-під його пера – це справжня ріка мудрості. Початок її у джерелах фольклору, в казках і прислів’ях, у піснях і думах. І недаремно його називають патріархом української байки, бо через усе своє життя проніс він у серці незрадливу відданість до цього бойового жанру літератури”.

1960, 26 вересня - Джон Кеннеді і Річард Ніксон провели перші в історії виборів президентів США телевізійні дебати

  

Цю історію як повчальну згадують в багатьох підручниках зі зв'язків громадськістю.

26 вересня 1960 року в США відбулися перші в історії теледебати між віце-президентом Річардом Ніксоном, який був кандидатом на президентських виборах від республіканців, і його суперником, 43-літнім сенатором-демократом Джоном Кеннеді.

понеділок, 23 вересня 2024 р.

1899, 23 вересня - народилася відома американська скульпторка Луїза Невельсон (в дівоцтві Лея Берлявська)

  

Попри те, що її іменем названі площі в Нью-Йорку та Даунтауні на малій батьківщині ім’я мисткині й досі не настільки відоме широкому загалу. Виправляємо цю прикрість.

Майже сорок років мисткиня шукала своє призначення: спочатку писала картини, потім захоплювалася скульптурою та керамікою. Свого часу так зневірилася в собі, що спалила всі роботи. А потім вона стала однією із творців асамбляжу – просторового колажу, виробивши власний, неповторний стиль. Її називають бабусею мистецтва інсталяції та енвайронменту (створення експозиційних просторових концепцій, організація естетизованого середовища). Вона однією з перших стала працювати з прозорими матеріялами. Звали цю видатну скульпторку – Луїза Невельсон, в дівоцтві Лія Берлявська, уродженка Полтавської губернії.

1872, 23 вересня - народилася Соломія Крушельницька, ідеальна співачка, якій аплодував світ

  

Вона була – довершена гармонія... Винятково сильне і приємне для вуха сопрано, вроджений акторський талант, досконале виконавське мистецтво, краса фізична і духовна. Соломію Крушельницьку досі вважають неперевершеною оперною дівою, яка перетворювала кожну виставу на неповторне мистецьке явище, на те, що означали словом «тріумф». Про неї знав весь світ. Свої особисті концерти вона завжди закінчувала українськими народними піснями. Радіо Свобода зібрало 10 фактів про Соломію Крушельницьку, яку називають «ідеальною співачкою».

пʼятниця, 20 вересня 2024 р.

Маленька історія одного життя: Фернан Магеллан

  

Геній або безумець?

Мрійник або професіонал?

Деспот або першовідкривач?

20 вересня 1519 року п'ять кораблів на чолі з «Вікторією» відплили з Іспанії в невідомість. Капітаном судна був Фернан Магеллан.

Його подорож стала легендою, але чи знаємо ми реальну історію? Він не планував кругосвітнє плавання, але ряд надзвичайних подій зробив його подорож віхою в історії.

четвер, 19 вересня 2024 р.

1960, 19 вересня — народилася Оксана Забужко, українська письменниця, феміністська літературознавиця, поетеса, есеїстка, публіцистка, викладачка та політична активістка (зокрема, в часи Помаранчевої революції)

  

Оксана Стефанівна Забужко народилася 19 вересня 1960 р. в Луцьку. Cемирічною переїхала з батьками до Києва через переслідування родини луцьким КДБ. 1982 року закінчила філософський факультет Київського університету ім. Т. Шевченка, згодом захистила дисертацію на тему «Естетична природа лірики як роду мистецтва». З 1989 р. є старшим науковим співробітником Інституту філософії НАН України. Викладала естетику в Київській консерваторії ім. П. Чайковського, а також україністику в Пенсильванському, Гарвардському і Пітсбурзькому університетах.

Девʼяносто науковців з усього світу переосмислюють і пишуть нову історію України на три мільйони слів

  

Якою вона буде — розказує ідеолог проєкту історик Тімоті Снайдер (оновлено)

Одинадцятого вересня в Києві пройшла презентація проєкту «Українська історія: глобальна ініціатива». Вперше в листопаді 2023 року в Лондоні про нього розповіли історики Тімоті Снайдер, Сергій Плохій, Ярослав Грицак і засновник — бізнесмен Віктор Пінчук. Рік по тому в Дипломатичній академії на Михайлівській площі, за кілька кроків від памʼятника княгині Ользі, організатори проєкту представили дослідників, які візьмуть у ньому участь. Це близько 90 науковців з усього світу — історики, археологи, антропологи, психологи. Більша частина з них — українці. Протягом трьох років вони працюватимуть над 70 темами з історії України — від прадавніх часів до сьогодення. Загальну концепцію проєкту написав голова його академічної ради Тімоті Снайдер. Головна редакторка «Бабеля», історикиня за освітою Катерина Коберник ексклюзивно отримала цей документ, прочитала і поговорила про нього зі Снайдером. А заразом і про те, якою буде відповідь на ключове питання проєкту «Хто ми?».

середа, 18 вересня 2024 р.

Я грузин, але, якщо треба – віддам життя за Україну, – Георгій Ґонґадзе. Частина 2

  

"Грузію люблю, як матір, Україну – наче кохану жінку"

Влітку 1992 року, прагнучи розповідати українцям про ситуацію в Грузії та популяризувати грузинську культуру, Георгій створює Центр грузинської культури "Багратіоні". Під час реєстрації Центру він знайомиться з юристкою Мирославою Петришин, яка допомогла йому втілити цей задум у життя, стала співзасновницею Центру та партнеркою в його майбутніх проєктах.

1929, 18 вересня - відбулося випробування першого вітчизняного комбайна, який був створений на запорізькому заводі «Комунар».

  

В цей день був підписаний акт історичної для запорізького машинобудування події: випробування першого комбайна, виготовленого заводом „Комунар”. Під актом підписи людей які проводили випробування – директора запорізького заводу Михайла Ветчінкіна, головного інженера підприємства Петра Діка, конструктора Корнея Паульса…

вівторок, 17 вересня 2024 р.

1935, 17 вересня - народився Кеннет Елтон Кізі, автор культового роману «Над зозулиним гніздом»

   

Кен Кізі — американський письменник, що зробив великий вплив на формування руху хіпі, ідеолог контркультури і видний представник біт-покоління.

Я грузин, але, якщо треба – віддам життя за Україну, – Георгій Ґонґадзе. Частина 1

  

Ким був Георгій, які цінності сповідував та як вплинув на революційні процеси та історичні зміни в Україні, які відчуваємо і сьогодні, читайте у цьому тексті.

понеділок, 16 вересня 2024 р.

1947, 16 вересня – народився журналіст і дисидент Валерій Марченко

  

Учасник правозахисного руху, журналіст, перекладач.

Валерія Марченка справді плутали з Бельмондо.

Народився у Києві. Навчався на філологічному факультеті Київського університету, стажувався у Бакинському університеті, де вивчав тюркські мови і широко друкувався у місцевій пресі.

З 1970-го працював у редакції газети «Літературна Україна», автор близько 100 публікацій. Водночас викладав українську мову та літературу в одній із середніх шкіл Києва.

2000, 16 вересня - зникнення українського журналіста Георгія Гонгадзе

  

Георгій Гонгадзе був одним із перших, опозиційних до влади журналістів, був телеведучим, політичним експертом. Попри те, що наприкінці 1990-х років інтернет-видання були ще в новинку, заснував інтернет-видання «Українська правда», де викривав корупційні схеми тодішнього президента Леоніда Кучми та його найближчого оточення. Після зникнення журналіста «Українська правда» стало одним із найбільш авторитетних та впливових видань.

неділя, 15 вересня 2024 р.

1890, 15 вересня — народилася Агата Крісті, англійська письменниця, автор детективної прози

  

Агата Крісті обожнювала серфінг. Вона першою з британок навчилася робити pop up.

Починати щось нове ніколи не пізно - цей принцип чудово характеризує Агату Крісті. До 26 років вона взагалі не планувала стати письменницею, а до серфінгу долучилася ще пізніше - у 32 (і в цій справі теж багато чого досягла). Сьогодні фотографії Агати Крісті, яка катається на дошці, доповнюють образ трохи зухвалої, винахідливої і готової на експерименти королеви детективів.

1888, 15 вересня - народився Пилип Коновал, кавалер Хреста Вікторії

  

15 вересня 2024 року виповнилось 136 років від дня народження Пилипа Коновала — єдиного українця — кавалера Хреста Вікторії (Victoria Cross), який є найвищою військовою нагородою Великої Британії. Цієї нагороди, врученої особисто королем Великої Британії Георгом V, Пилип Коновал був удостоєний за винятковий героїзм, виявлений 22–24 серпня 1917 року в боях поблизу міста Ланс на півночі Франції під час Першої світової війни.

субота, 14 вересня 2024 р.

1939, 14 вересня – у США авіаконструктор українського походження Ігор Сікорський підняв у повітря свій перший гелікоптер VS-300

  

З юних років захоплений у літакобудування, Ігор Сікорський ще 1910-го збудував перший гелікоптер (ідею підказали малюнки славетного Леонардо да Вінчі), здатний відриватися від землі. Однак на той час несучим гвинтам не вистачало тяги, вони могли підняти лише порожню машину, без пілота. Відтак роботи були припинені.

До юнацької пристрасті повернувся наприкінці 1930-х.  14 вересня 1939-го власноруч підняв у повітря модель гелікоптеру VS-300 (S-46). Німецький авіаконструктор Генріх Фокке і його послідовники використовували поперечну схему. Тоді як Ігор Сікорський продовжував доопрацьовувати одногвинтову схему із хвостовим рульовим гвинтом. Зрештою вона і стала панівною.

1912, 14 вересня - народився Едуард фон Фальц-Фейн

  

Барон, меценат, громадський і спортивний діяч Ліхтенштейну українсько-російського походження, журналіст і підприємець. Племінник засновника заповідника "Асканія-Нова".

Барон фон Фальц-Фейн усе життя сумував за херсонськими степами: неймовірна історія життя мецената.