середа, 4 грудня 2024 р.

«ПОЕЗІЯ ОЖИВАЄ». "Надія" Лесі Українки: AI-версія від Нейро Бандури

 

Слухайте, як безсмертна поезія Лесі Українки "Надія" перетворюється на сучасну пісню завдяки штучному інтелекту! Це унікальне поєднання класичної української лірики та інноваційних технологій створює неповторне звучання, що торкається серця кожного українця.

Нейро Бандура – це проект, де AI дає нове життя класичній українській поезії.

«ЦЕ ЦІКАВО». Ефект сусідньої черги — закон підлості?

  

Спостереження соціолога Етторе свідчить: сусідня черга завжди рухається швидше. Проте виникає ціла низка закономірних питань: чому ми опиняємось у «неправильній» черзі, невже все відбувається за законом підлості, чи для цього все-таки є наукове пояснення?

Розібратися у цьому допоможуть математик та космонавт.

«ЦЕ ЦІКАВО». ДОСВІД ДЕЖАВЮ: чому нам здається, що це вже було?

  

Від 60 до 97% людей хоча б раз, але переживали це дивне почуття, коли події, що відбуваються з ними зараз, вже відбувалися з ними раніше, а місце, де вони опинилися в сьогоденні, вони вже відвідували в минулому. Таке відчуття «вже баченого» називають гарним словом «дежавю», від французького déjà vu.

Звідки береться це дивне відчуття і чому виникає? Психологія і філософія, медицина і релігія дають різні пояснення цьому унікальному феномену. Подумати про це сьогодні пропонуємо вам.

Затятий курець, якого вразила Україна: 7 дивовижних фактів про Марка Твена

  

30 листопада 1835 року у невеличкому містечку Флорида, штат Міссурі, народився Марк Твен, відомий як американський письменник, гуморист, сатирик та публіцист.

Справжнє ім'я автора – Сем'юел Ленггорн Клеменс. Його творчість, насамперед романи "Пригоди Тома Сойєра" та "Пригоди Гекльберрі Фінна", стали класикою американської літератури, а сам письменник – символом американської культури.

Вільям Фолкнер назвав Твена "першим по-справжньому американським письменником", а Ернест Хемінгуей стверджував, що сучасна американська література почалася з "Пригод Гекльберрі Фінна". Окрім літературної спадщини, Твен залишив після себе багатий культурний та історичний спадок, що привертає увагу дослідників і сьогодні, про що розповість "Дивогляд".

Григорій Сковорода: цікаві факти про відомого філософа та педагога

  

Григорій Сковорода зрікся світу й кар’єрного росту, хоча й мав високі досягнення та блискучу освіту. Замість родинного затишку обрав постійні мандри й самотність – та при цьому вважав себе неймовірно щасливою людиною.

Якими ж були основні засади його філософії? Як йому вдавалося дотримуватися принципу «золотої середини»? Як навчав і які оцінки ставив своїм вихованцям? Про все це – на сторінках абетки-енциклопедії «Сковорода від А до Я» Леоніда Ушкалова. Зараз же зібрали для вас кілька фактів про Григорія Савича із книги.

Про щастя, кохання і час: відомі афоризми Григорія Сковороди, які актуальні сьогодні

  

3 грудня, виповнилося 302 роки з дня народження українського філософа та мислителя Григорія Савича Сковороди.

Він, як відомо, ніколи не мав власної сім’ї, а значну частину життя провів у подорожах, викладав і розмірковував над сенсом буття. Мислитель завжди уникав багатства та слави. Його філософія ґрунтувалася на ідеях свободи, самопізнання та життя в гармонії з природою. Ці сенси він прагнув передати якомога більшій кількості людей. У пам’ять про видатного діяча "Дивогляд" зібрав добірку його популярних афоризмів, які не втрачають актуальності сьогодні.

Найулюбленіша дружина султана з України: хто така Роксолана і що вона зробила для своєї Батьківщини

  

Однією з найвеличніших українок всіх часів вважається Роксолана, відома також як Хюррем-султан.

"Дивогляд" ділиться з вами справжньою історією великої українки, яка стала дружиною Султана Османської імперії, а також розповідає, який внесок вона зробила для України.

вівторок, 3 грудня 2024 р.

Як NIKITIN поєднав штучний інтелект та вірші Стуса

  

Пісня є присвятою захисникам та захисницям України

Дмитро Стус, син видатного поета, був першим слухачем пісні й особисто дав дозвіл на використання лірики батька.

«Терпи, терпи, терпець тебе шліфує» — цей вірш авторства Василя Стуса, видатного поета, публіциста та дисидента, знає кожен українець. І саме ці рядки надихнули молодого артиста NIKITIN на запис треку «Терпи», в якому лірика Стуса зазвучала абсолютно по-новому.

Цікаво, що музику написав штучний інтелект, і це дійсно унікальний реліз, де наше величне культурне минуле об’єдналося з інноваційним майбутнім. Першим слухачем «Терпи» став син поета Дмитро Стус, і від його схвалення залежала доля пісні та можливість презентувати її широкому загалу. На щастя, Дмитру сподобалась інтерпретація NIKITIN, тож він охоче дав дозвіл на використання вірша батька.

«ПОЕЗІЯ ОЖИВАЄ». Терпи, терпи – терпець тебе шліфує. Василь Стус & NIKITIN

  

Терпи, терпи — терпець тебе шліфує,

Сталить твій дух — тож і терпи, терпи.

Ніхто тебе з недолі не врятує,

Ніхто не зіб’є з власної тропи.

 

На ній і стій, і стрій — допоки скону,

Допоки світу й сонця — стій і стій.

Хай шлях — до раю, пекла чи полону —

Усе пройди і винести зумій.

 

Торуй свій шлях — той, що твоїм назвався,

Тoй, що обрав тебе навіки вік.

До нього змалку ти заповідався,

До нього сам Господь тебе прирік.

 

Терпи… і стій… і стрій…

Зумій… пройди…

Твій шлях… навік…

 

На ньому й стій, і стрій — допоки скону,

Допоки світу й сонця — стій і стій.

Хай шлях — до раю, пекла чи полону —

Усе пройди і винести зумій.

 

Терпи, терпи…


понеділок, 2 грудня 2024 р.

1924, 3 грудня народився американський науковець у галузі інформатики (комп'ютерних наук) Джон Ворнер Бекус

  
До 100-ої річниці від дня народження

Сьогодні майже всі далекі від програмування люди чули слово FORTRAN, а переважна більшість навіть найбільш малограмотних кодувальників знає абревіатуру BNF. У принципі, цих двох досягнень (а це справді Досягнення, коли створене тобою щось, від самого початку призначене для кваліфікованих спеціалістів, «переростає» всі професійні обмеження та стає частиною загальновживаної мови) цілком достатньо для того, щоб абсолютно законно привласнити Джону Бекусу титул «видатний», і, для завершення статті, перерахувати регалії великого розробника. Але це буде нецікаво. Ми спробуємо поговорити не стільки про самого Джона Бекуса, скільки про менш відомі його досягнення, про те, що ховається за фасадом буденних (а вони вже практично буденні) слів, таких як FORTRAN. Ба більше, - ми навіть згадаємо інструменти, за допомогою яких будь-який охочий може сьогодні відчути себе «в шкурі» Джона Бекуса початку 50-х років минулого століття.

Відправили СРСР у минуле. 33 роки тому всеукраїнський референдум остаточно підтвердив вибір України на користь незалежності

  

33 роки тому Україна остаточно стала незалежною, поставивши крапку в процесі свого виходу з СРСР. 1 грудня 1991 року українці взяли участь у доленосному загальнонаціональному референдумі: 90,32% його учасників висловилися на підтримку Акта проголошення незалежності України.