Спостереження соціолога Етторе свідчить: сусідня черга завжди рухається швидше. Проте виникає ціла низка закономірних питань: чому ми опиняємось у «неправильній» черзі, невже все відбувається за законом підлості, чи для цього все-таки є наукове пояснення?
Розібратися у цьому допоможуть математик та космонавт.
Американський астронавт Томас Стаффорд, командир екіпажу місячної місії «Аполлон-10» знайшов обґрунтування ефекту сусідньої черги. Він припустив, що в основі нашого часто-густо помилкового сприйняття руху в сусідніх чергах лежить таке явище, як ілюзорна кореляція, коли дві події, що відбуваються паралельно, пов’язуються нашою уявою в одну, хоча насправді ніякого взаємозв’язку між ними немає.
Рух у черзі, де стоїмо ми, абсолютно не пов’язаний зі швидкістю проходження на касах праворуч чи ліворуч. Наш мозок вважає, що ми завжди в центрі того, що відбувається, а інші події, як планети навколо сонця, рухаються навколо нас, тому ми впевнені, що підвищена швидкість сусідньої черги має до нас відношення, але це просто ілюзія.
За всім цим стоїть наш розум, який підносить нашу власну значущість, створюючи помилкове враження, що ми завжди впливаємо на перебіг подій
Томас Стаффорд
Математик із США Ден Мейєр застосував до ситуації з чергами теорію ймовірностей і простим прикладом довів, що в нас мало шансів стати у найшвидшу чергу. З трьох кас: тієї, де ми знаходимося, і тих, що праворуч і ліворуч від нас, — тільки одна рухатиметься швидше, і ймовірність, що це саме та, в яку ми стали, лише один до трьох.
А якщо кас у супермаркеті 36, то ймовірність удачі ще менше, це як ставка на цифру в казино — 1/36, і лише одна з тридцяти шести черг рухатиметься швидше за інші. Саме тому нам майже неможливо зловити удачу, і ми завжди опиняємось не в тій черзі.
Втім, якщо підійти по-науковому до проблеми черги в супермаркеті, Ден Мейєр розробив кілька цінних порад, які дозволять нам відкоригувати «несправедливість» теорії ймовірності.
На думку математика:
1. Швидше рухається черга, де менше людей, навіть якщо в них і вщерть набиті візки. Мейєр пояснює: «На те, щоби привітатись, запитати «пакет потрібен?», «карта чи готівка?», зробити розрахунок і попрощатися з покупцем, касиру потрібно понад 40 секунд, а на пробивання кожного товару з кошика в середньому по 3 секунди».
2. Обирати потрібно касу, яка ліворуч, оскільки більшість людей правші і вибирають каси, розташовані правіше.
3. Іти до касира-жінки, тому що жінки спритніші за чоловіків.
І головна порада: використовуйте касу самообслуговування, бо тоді ви будете постійно зайняті настільки, що так і не зможете засмутитися з приводу того незаперечного факту, що сусідня черга завжди рухається швидше.
Немає коментарів:
Дописати коментар