середа, 4 грудня 2024 р.

Затятий курець, якого вразила Україна: 7 дивовижних фактів про Марка Твена

  

30 листопада 1835 року у невеличкому містечку Флорида, штат Міссурі, народився Марк Твен, відомий як американський письменник, гуморист, сатирик та публіцист.

Справжнє ім'я автора – Сем'юел Ленггорн Клеменс. Його творчість, насамперед романи "Пригоди Тома Сойєра" та "Пригоди Гекльберрі Фінна", стали класикою американської літератури, а сам письменник – символом американської культури.

Вільям Фолкнер назвав Твена "першим по-справжньому американським письменником", а Ернест Хемінгуей стверджував, що сучасна американська література почалася з "Пригод Гекльберрі Фінна". Окрім літературної спадщини, Твен залишив після себе багатий культурний та історичний спадок, що привертає увагу дослідників і сьогодні, про що розповість "Дивогляд".

7 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО МАРКА ТВЕНА

Псевдонім, народжений на Міссісіпі

Марк Твен у перекладі означає "мітка два сажні" – мінімальна глибина, достатня для безпечного проходження судна. Цей термін Твен запозичив із часів, коли працював рульовим на судні "Пенсільванія", що курсувало по Міссісіпі.

Дружба з Ніколою Теслою

Твен підтримував дружні стосунки з геніальним винахідником. Він часто відвідував лабораторію Тесли та був у захваті від його експериментів.

Перший письменник, який використав друкарську машинку

Твен став першою людиною, що надрукувала свій рукопис на друкарській машинці. Ним став роман "Пригоди Тома Сойєра".

Пристрасть до більярду

Твен обожнював більярд і нерідко грав на гроші. Він навіть мав свій стіл удома.

Завзятий курець

У кімнаті письменника завжди було кілька десятків набитих трубок. Він палив постійно, навіть під час роботи.

Сотні років очікування на автобіографію

Твен наклав заборону на публікацію своїх мемуарів протягом ста років після смерті. Він хотів, щоб його автобіографія залишилася максимально відвертою.

Багатогранна кар’єра

Окрім письменницької діяльності, Твен працював друкарем, журналістом, лоцманом, громадським діячем, а також шукачем срібла на копальнях. Цей досвід збагатив його літературні твори.

ПОДОРОЖ МАРКА ТВЕНА В УКРАЇНУ

У серпні 1867 року американський пароплав "Квакер Сіті" пришвартувався біля кримських берегів. На його борту був кореспондент газети "Alta California" – Сем'юел Ленггорн Клеменс. Майбутній Марк Твен подорожував Півднем сучасної України в рамках своєї грандіозної європейської експедиції, після якої з'явилася книжка "Простаки за кордоном".

Враження від Севастополя

Твен відвідав Крим незабаром після завершення Кримської війни. Руйнування, які він побачив у Севастополі, глибоко вразили його.

"Помпея збереглася куди краще Севастополя. В яку сторону не глянь, усюди руїни, одні тільки руїни! Зруйновані будинки, обвалені стіни, купи уламків – повне розорення. Ніби жахливий серйозний землетрус всією своєю міццю звалився на цей клаптик суші. Довгих півтора року війна вирувала тут і залишила місто в таких руїнах, сумніше яких не бачено під сонцем. Жоден будинок не залишився неушкодженим, ні в одному не можна жити. Важко уявити собі більш жахливе, повніше руйнування. Будинки тут були споруджені на совість, складені з каменю, але гарматні ядра били по них знову і знову, зривали дахи, розрубували стіни зверху донизу, і тепер на півмилі тут тягнуться одні розбиті пічні труби. Навіть вгадати неможливо, як виглядали ці будинки. У найбільших будівель знесені кути, колони розколоті навпіл, карнизи розбиті вщент, в стінах зіяють дірки... Тут і там ядра застрягли в стінах, і іржаві сльози зійдуться з-під них, залишаючи на камені темну доріжку", – писав Твен.

Севастопольські руїни справили на нього змішані враження. Твен з іронією згадував туристів, які збирали сувеніри з місць боїв. Один із супутників письменника навіть узяв із собою кінську щелепу, заявивши, що в Америці видасть її за "уламок російського генерала".

Ялта: село з палацами

Відвідавши Ялту, Твен порівнював її з гірськими містами Іспанії. Хоча саму Ялту він назвав селом, паркани та палаци місцевої знаті в густій зелені справили на нього враження.

"Селище Ялта гніздиться внизу амфітеатру, якийсь відступаючи від моря, потроху піднімається і прямуючи в круту гірську гряду, і здається, що селище це тихо зісковзнуло сюди звідкись зверху. У низині розкинулися парки і сади знаті, в густій зелені то там, то тут раптом мигне, немов яскрава квітка, який-небудь палац. Дуже гарне місце", – зазначав Твен.

Одеса: "американське місто"

Найсильніші емоції у Твена викликала Одеса.

"Зійшовши на берег, я ступив на мостові Одеси, і вперше після довгої-довгої перерви нарешті відчув себе зовсім як вдома. За видом Одеса точнісінько американське місто: красиві широкі вулиці, та до того ж прямі; невисокі будинки (в два-три поверхи) – просторі, охайні, без жодних прикрас; уздовж тротуарів наша біла акація; ділова метушня на вулицях і в лавках; квапливі пішоходи; будинки і все навколо новеньке, що так звично нашому оку; і навіть густа хмара пилу огорнула нас немов привіт з нашої милої батьківщини, – так що ми ледь не пролили благородну сльозу, ледь втрималися від міцного слівця, як то освячено добрим американським звичаєм", – писав він.

Проте Твен визнавав, що місцевий одяг і архітектурні деталі, як-от куполи церков, усе ж нагадували йому, що він у Європі. Його також вразили Потьомкінські сходи, які він описував як "гігантські", і пам’ятник Рішельє, навколо якого існували романтичні легенди.

Спадок Твена

Марк Твен залишив неповторний опис Півдня України середини XIX століття, який дозволяє сучасникам побачити знайомі місця очима іноземного мандрівника. Його оптимізм, іронія та увага до деталей роблять ці спогади справжнім літературним скарбом.


Немає коментарів:

Дописати коментар