субота, 9 листопада 2024 р.

Мавпа всередині нас: макаки можуть підказати, хто переможе на виборах

  

Образ тварини-оракула глибоко вкоренився в культурі. У Стародавньому Римі поведінка священних курей впливала на управління державою і визначала долю цілих битв. Цицерон повідомляє, як одному з римських флотоводців не сподобався вибір богів і він викинув курей у море.

«Якщо вони не хочуть їсти, нехай п’ють!» — заявив він. Не забарилися страшна поразка від Карфагена, осуд римлян і самогубство полководця. Але якщо ви вважаєте, що кури недостатньо розумні, то що ви скажете про мавп? Нейробіологи знайшли наукові докази того, що макаки можуть передбачити результат виборів у США.

ПРОГНОЗУВАННЯ ПОГОДИ

До того, що за допомогою тварин можна передбачати погоду, всі давно звикли. Мабуть, найвідоміший провісник у світі — бабак Філ. Живе він на Індичій гірці в Панксатоні, штат Пенсільванія, і пророкує початок весни з 1887 року.

Звісно, цей американський звичай можна вважати лише забавою, але все не так просто. Багато представників тваринного світу дійсно чутливі до змін погоди. Відомо, що акули та скати гостро реагують на коливання температури. Для цього еволюція створила в їхній голові спеціальні канали.

Бджоли чітко реагують на ультрафіолет, а таргани — на інфрачервоне світло. Сови, кажани, дельфіни, кити сприймають інфра- та ультразвукові коливання. Придивляючись до поведінки тварин, люди з давніх-давен створили цілу систему прикмет. Наприклад, якщо собака влітку катається по землі — погода зіпсується, багато спить зимового дня — буде хуртовина.

ПЕРЕДБАЧЕННЯ ЗЕМЛЕТРУСІВ

Німецькі науковці виявили, що мурахи можуть передчувати землетруси магнітудою 2,0 і вище. Перед початком евакуюються з мурашника. У Китаї традиційно вважалося, що змії передбачають підземні струси. Давнє повір’я збулося, коли в Хайчені в лютому 1975 року змії гуртом почали залишати свої нори. Після цього стався землетрус магнітудою 7,3.

Щось схоже спостерігали греки в місті Келік, яке було зруйноване цунамі. В Японії ремінь-риби, що живуть на великій глибині, масово викидалися на берег перед землетрусом 2011 року. Так само вони поводилися в Чилі та на Тайвані. Доглядачі зоопарків у США та Індії спостерігали, як фламінго збиваються в купу і намагаються кудись утекти перед початком цунамі або землетрусу.

НАВІЩО ТІКАТИ З КОРАБЛЯ?

Якщо щури тікають з корабля — бути біді. Невипадково така поведінка стала символом зради. Щури оселилися на суднах дуже давно, зайнявши в трюмах важкодоступні місця. На аварійні ситуації, що загрожують їхньому життю, вони реагують раніше за людей, тому серед моряків народилося повір’я, що вони можуть передбачити майбутні нещастя.

Сучасні технології мало що тут змінили. Відомий випадок, коли щури, що жили на атомному підводному човні, першими зреагували на небезпечний витік фріону і тим самим допомогли запобігти аварії. А ось шахтарі вигадали свій біоіндикатор — клітку з канаркою, яку брали під землю.

У шахтах постійно накопичується рудний газ, людина може цього не помітити, але канарка не виживає вже за перших ознак небезпечної для життя концентрації.

ФУТБОЛЬНІ ОРАКУЛИ

Бажання зазирнути за допомогою тварин у майбутнє часто перебуває за межами науки й особливо яскраво проявляється у футболі. Без тварин-екстрасенсів не обходиться жоден великий чемпіонат. Корифей футбольного ясновидіння — восьминіг Пауль, який 2010 року передбачив переможців у всіх 6 матчах збірної Німеччини та чемпіона світу — Іспанію.

Цей грандіозний результат не вдалося переплюнути нікому. На піку кар’єри Пауль став почесним громадянином іспанського міста О Карбалліньо, послом заявки Англії на проведення чемпіонату світу з футболу 2018 року, а після смерті заслужив меморіал із золотою урною в Обергаузені.

На жаль, слонисі Неллі, цапу Хеннесу, кенгуру Флоксі, тапіру Тео, тхору Фреду, верблюду Шехіну, пінгвінам Лоллі та Джин, папугам Сарджу та Оскару, віслюкам Алістеру та Дереку, а також іншим, які були після нього, стати великими прогнозистами не судилося.

ПОЛІТИЧНІ ЕКСПЕРТИ

Найближче за рівнем пророчого дару до восьминога наблизився свинюк Містик Маркус, який передбачив перемогу збірної Німеччини на чемпіонаті світу 2014 року, Brexit у 2016-му і обрання Дональда Трампа президентом США у 2017 році.

Із сивої давнини тварини міцно зв’язали свої долі з долями народів, політикою і навіть геополітикою. Коза Амалфея вигодувала молоком самого Зевса. Міста Рим ніколи б не існувало, якби вовчиця не потурбувалася про його засновників — Ромула й Рема. А гуси, які врятували Рим від кельтів?

Навали Атілли на Європу теж би не було, якби олениха не вказала гунам брід, що дав змогу зайти в тил готам, які кочували в Причорномор’ї. Давньогрецькому герою Кадму, який приніс еллінам світло східної цивілізації, зокрема алфавіт, допомогла заснувати Фіви священна корова. Після спілкування з оракулом він обрав місце для будівництва міста там, де вона вляглася.

МАКАКИ ЧИТАЮТЬ ПО ОБЛИЧЧЯХ

Не дуже зрозуміло, як це все працює. Але, зважаючи на останні наукові дані, підстави прислухатися до думки тварин таки є. Після низки найрізноманітніших ясновидців настала черга мавп. Наприклад, як вам ідея, що макаки, які розглядають фотографії Камали Гарріс і Дональда Трампа, здатні передбачити, хто переможе на виборах президента США?

Не поспішайте одразу піддавати сумніву передбачувальну силу мавп. Нейробіологи з Пенсільванського університету поставили експеримент, результати якого їхні колеги оцінили як «провокаційні, проте не безглузді». Коли макакам показували фото мавп, яких вони ніколи раніше не бачили, дослідники виявили, що ті поглядають на особин із високим статусом крадькома — прямий погляд може бути сприйнятий як агресія.

Але на зображеннях самців і самок із низьким статусом їхній погляд затримувався набагато довше.

ВІД МАВПИ — ДО ЛЮДИНИ

У науковців виникла ідея показати макакам парні фотографії людей: кандидатів у сенатори, губернатори та президенти США. У кожній парі мавпи здебільшого фіксували погляд на комусь одному. Вчені проробили цей трюк з учасниками 273 передвиборчих перегонів з 1995 по 2008 рік.

Виявилося, що мавпи в 54,4% випадків частіше або довше дивилися на того, хто програв. Ще точніше вони визначали результати у «штатах, що коливалися», — у 58,1% випадків чітко виділяючи переможця. Щоправда, на президентських виборах із 2000 до 2020 року «зміщення погляду» нагадувало підкидання монетки: воно вказувало на того, хто програв, лише в 50,4% із шести виборів.

Проте нейробіологи припустили, що обличчя кандидата містить інформацію, котра якимось чином впливає на вибір виборця.

ДІТИ НЕ ПОСТУПАЮТЬСЯ МАВПАМ

Наприклад, розмір і форма щелепи кандидата можуть бути індикатором соціального домінування: кандидати-переможці в середньому мали щелепи, пропорційно більші по відношенню до щоки на 2%. У цьому сенсі люди мало чим відрізняються від мавп, які пов’язують риси обличчя з «компетентністю».

Ще 2007 року вчені виявили, що люди, які не мали уявлення про політичні погляди кандидатів, можуть передбачати результати виборів «за зовнішністю». Подальші експерименти показали, що маленькі діти роблять це надзвичайно ефективно — вони мали рацію у 70% випадків.

Але якщо 5-річна людина голосує так само, як 65-річна, це означає лише одне: у наших генах є щось, що керує такими рішеннями, і воно має спільне з мавпами еволюційне коріння.

ПОЛІТОЛОГИ ПРОТИ КОНКУРЕНТІВ?

Чи можна за допомогою мавп передбачити підсумки президентських виборів у США в листопаді цього року? Аллан Ліхтман, історик з Американського університету, якого преса називає «пророком президентських виборів», вважає, що це безглуздо. Він точно передбачав результат майже всіх президентських виборів за останні 40 років на підставі багатофакторного аналізу.

Ліхтмана також бентежить, що макаки вгадували результати минулих виборів. А ось чи зможуть вони передбачити результат події, яка ще не відбулася? Ліхтману вторує Гері Кінг, політолог із Гарвардського університету.

Сучасні моделі прогнозування виборів складні. Вони спираються на такі потужні чинники, як дохід виборців, ідеологія чи попередні моделі голосування. Загалом Кінг вважає політичну поведінку людей добре передбачуваною, і мавпи навряд чи зможуть підвищити рівень цієї передбачуваності.

ТО ГАРРІС ЧИ ТРАМП?

Проте нейробіологи з Пенсільванського університету наважилися на експеримент із майбутніми виборами і вирішили подивитися, які підказки мавпи можуть надати про президентські перегони 2024 року. На жаль, політкоректні вчені не дали чіткої інформації про результат дуелі між Гарріс і Трампом.

Однак зазначили, що обличчя обраного Трампом на посаду віцепрезидента Дж. Д. Венса «програє» Тіму Волзу, напарнику Гарріс. Науковці зазначають, що «в кожному з нас живе маленька мавпочка». А в декому, може, навіть і немаленька… От і робіть свідомий вибір після цього!

HUXLEY


Немає коментарів:

Дописати коментар